چوب پنبه چیست؟

چوب پنبه چیست؟

چوب پنبه چیست؟

با استفاده از پوسته درختان بلوط که ویژگی های خاص و برجسته ای مثل انعطاف پذیری، ضدآب، ضدحریق، عایق صدا، وزن سبک، طبیعی، دوام و پایداری زیاد، مقاوم، برش پذیر و… دارند چوب پنبه را تولید می‌کنند.

مراحل ساخت و تولید چوب پنبه چیست؟

  1. جداسازی: این محصول بدون قطع درختان به دست می‌آید. به این صورت که فقط از ضایعات درخت استفاده می‌شود و هیچ آسیبی به جنگل‌ها نمی‌رسد. اولین فرایند جداسازی تقریبا بعد از گذشت دو دهه از عمر درخت انجام می‌گیرد. با استفاده از تبرهای تیز و به صورت دستی پوسته درختان جدا می‌شود. با قسمت تیز تبر ترک های روی پوست ایجاد می‌شود و پوسته از وسط نصف می‌شود. بعد با انتهای دسته تبر پوسته را از تنه جدا می‌کنند. این عمل جداسازی از درخت فقط از قسمت تنه ها انجام می‌شود و پوست‌های شاخه‌ها باقی می‌ماند. این پوسته‌ها ضخامت زیاد و شکل ناهمواری دارد. بعد از جداسازی به مرور زمان درخت دوباره شروع به تولید پوست می‌نماید. که این فرایند حدود ۹ سال طول می‌کشد تا این مرحله کامل شود. در واقع هر ۹ سال این فرایند تکرار می‌شود تا زمانی که عمر درخت تمام شود. و در آن زمان به دوره ای می‌رسد که توانایی ساخت و ترمیم پوست را ندارد و زمان قطع درخت می‌رسد البته این به یک پروسه طولانی مدت 200 ساله نیاز دارد.
  2. جمع آوری: همه پوسته‌ها در یک جا جمع و به کامیون بار می‌شوند تا برای انتقال به کارخانه آماده شوند. و سپس در محل مشخص یا انبار مخصوص پوسته‌ها روی یکدیگر به صورت منظم قرار می‌گیرد و به مدت کافی و معینی در آنجا می‌مانند تا بخار و رطوبتشان از بین رود و کاملا خشک شوند.
  3. پاکسازی: قسمت‌های کج و غیر قابل استفاده توسط اره برقی قطع می‌شود و همه پوسته‌ها به صورت صاف و یکدست در می‌آیند. تعدادی از پوسته ها به صورت بسته‌بندی در آبی که دمای بالایی دارد و در حال جوش است، قرار می‌گیرند تا به طور کامل تمیز شوند. این عامل سبب پاکسازی پوسته‌ها از عوامل اضافی مثل صمغ یا هر عامل آسیب زای دیگر می‌شود.
  4. تولید درب شیشه: در کارخانه پوسته‌های بزرگ تر به قطعات کوچکی تبدیل می‌شوند. تا به شکل محصولات مورد نظر درآیند. با دستگاه قسمت‌های داخلی پوست به حالت پوشش درب بطری های شیشه ای به شکل استوانه تبدیل می‌شود و همه آن ها در یک مخزن جمع آوری و به صورت دستی و چشمی بررسی و کنترل کیفیت می‌شوند. و در صورت هرگونه مشکل در شکل و ساختار در قسمت جدا قرار می‌گیرند تا بعد دوباره از آن ها در یک جای دیگر استفاده شود. در ادامه چوب پنبه چیست؟ به بررسی بیشتر این مقاله می پردازیم.

  5. تبدیل به پودر: قسمت‌های اضافی و باقی مانده بعد از تولید درب بطری در ریل برای مرحله بعدی حمل می‌شود. این قطعات اضافی چوب‌ها در داخل دستگاه خرد و به پودر تبدیل می‌شود پودرها در کیسه‌های بزرگ پلاستیکی بسته بندی می‌شوند. و از مسیری که کاربردی شبیه الک دارد رد و ذرات بزرگ تر در الک باقی می‌مانند و بقیه ذرات ریز به هم چسبیده از یکدیگر جدا می‌شوند.
  6.  تولید محصول: چوب پنبه های پودری شکل به حالت تخته‌های ضخیم در می‌آیند. یا به شکل ورقه‌های نازک رولی بسته‌بندی می‌شود و یا به محصولاتی مثل کیف، دمپایی تبدیل می‌شود. از این تخته ها کف پوش نیز به دست می‌آید و به جای استفاده از پارکت که علی رغم زیبایی ظاهری عملکرد ضعیف‌تری درمقابل برخی عناصر مانند چوب راش دارد از تخته‌های چوب پنبه استفاده می‌شود.

منابع:

https://youtu.be/JewMikbKOI0

https://youtu.be/vQmexzDx9Mw

نوشتهٔ پیشین
هنر کار با چوب
نوشتهٔ بعدی
تاریخچه چوب در ایران

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.